İstanbul İzolasyon Yalıtım

Mantolama Nedir Neden Yapılmalıdır ?

Mantolama, yalıtım amacıyla dış cephelerde yapılan çalışmalara verilen isimdir. Mantolama, dışarıdaki soğuk veya sıcak havanın bina içine geçmesini engelleme konusunda en sık uygulanan çalışmadır. Mamtolamanın amacı, mantolama yapılan binanın dış ortamla olan ısı alışverişini en aza indirgemektir, bu yolla mantolama, ısınmak veya serinlemek için harcanan enerji miktarının minimuma indirgenmesidir. Mantolama yapılan binalarda ısınma ve serinletme amacıyla kullanılan enerji miktarı düşeceği için, mantolama ekonomi açısından son derece önemlidir. Dünya üzerinde kullanılan enerji kaynakları hızla tükendiği için mantolama binalarınız için bir lüks olmaktan ziyade, mantolama binanız için bir gerekliliktir.
 
Mantolama yapılan binalarda kullanılan enerji miktarı azalacağı için mantolama, ekolojik sistem ve çevremiz için de son derece yararlıdır. Kullanılan doğalgaz, elektrik veya diğer yakıtlar mantolama işlemi sayesinde %50-60 miktarında düşer. Yani, mantolama sayesinde doğaya salınan zararlı gazlar en aza iner.
 
Mantolama sadece kış ayları için yararlı bir sistem değildir. Mantolama yaz mevsiminde de binanın içine giren sıcak havanın engellenmesinde de son derece etkili bir yöntemdir. Bu sayede yaz aylarında serinlemek için kullanılan elektrik miktarı derece azalır.
 
Mantolamanın bir diğer yararı ise binanızın dış yüzeyini estetik açısından geliştirmektir. Mantolama yapılan binaların estetik açısından gelişmiş olması binanınızın değerini bir kat daha artırır.
Mantolama yapılan binanın sadece dış yüzeyine uygulanan dış cephe sisstemi tam olarak yeterli olmayabilir. Mantolamanın tam olarak başarılı olabilmesi için çatı, pencere kenarları ve dış yüzey aralık kalmaksızın mantolama levhaları yerleştirilmelidir. Mantolamanın ayrıca tek cepheden yapılması da yeterli olmaz. Mantolamanın etkili olabilmesi için, binanın her cephesinin mantolama malzemesiyle kaplanması gerekmektedir.
dışcephe mantolama

Mantolama, yalıtım amacıyla dış cephelerde yapılan çalışmalara verilen isimdir.